Sınıfta, Okul Çağında

İnsan doğayla yaşar

Bir araştırmaya göre tabiatla iç içe olmayan, temasa geçemeyen çocuklarda "Doğa Yoksunluğu Sendromu" (Nature Deficit Disorder-Richard Louv-2008) görülmektedir. 

 

 

Çocuklarımız için eğlenceli bir deneyim!

Amacımız; çocuklarımızı şehirlerdeki kapalı hayatlarından belirli sürelerle çıkararak çevrelerinin farkında olmalarını sağlamaktır. Burada bahsettiğimiz programlar bir yaşam deneyimidir. Hayatın sadece kapalı binalardan, bilgisayarlardan ibaret olmadığını nefes almamızı, yaşamamızı sağlayan dünyayı tanıma deneyimidir. 

Çocuklarımıza, eğilenceli, oyunla karışık doğanın kucağında zaman geçirme olanağı sağlamaktayız.

İnsan doğaya bağımlı bir canlıdır. Toprağı hissetmeli, çiçeği koklamalı, yaşamalıdır. Şehirde kapalı mekanlarda büyüyen çocukların köylerde büyüyenlere göre daha sağlıksız (obezite, hiperaktivite, kaygı bozuklukları, depresyon, uyum sorunları, şiddet eğilimleri, dikkat bozukluğu, ) olduğunu bilmekteyiz.

Yapılan Araştırmalarda bu durum şu şekilde yer almaktadır;

 • Doğayla temas çocuklarımıza iyi geliyor: Çünkü doğa çocuklarımızın fiziksel sağlığını geliştirir (Grahn ve arkadaşları, 1997)
   
 • Doğadaki etkinlikler çocuklarımızın yaratıcılığını geliştirir (Chawla 2002)
   
 • Doğayla temas, dikkat eksikliği-hiperaktivite sendromunu da içeren birçok rahatsızlığa karşı sağaltıcı etki gösterir (Kaplan ve Kaplan 1989, Grahn ve arkadaşları 1997, Wells 2000, Taylor, Kuo ve Sullivan 2001)
   
 • Doğadaki serbest etkinlikler çocukları stresten uzaklaştırır, sarsıcı deneyimler yaşamış çocuklar için psikolojik koruma sağlar (Wells 2000)
   
 • Doğa çocukların özgüvenini artırır, okuldaki başarılarını ve çevreleriyle uyumlarını destekler (American Institutes for Research, 2005, Louv 2008)
   

 

Nasıl bir deneyim?

Yaptığımız programla çocuklarımız tarlalarda oynayabilecek, fide, fidan dikecek, kuzular, oğlaklar, buzağılarla tanışabilecektir. Çiftlik sütünün, dalından kopardığı domatesin tadına bakabilecek, kokusunu alabilecektir. Doğada yaşayan minik dostlarımızın, kelebeklerin, böceklerin, arıların hepsinin bir görevi olduğunu öğrenecektir.

Gelin çocuklarımız için birlikte bir program yapalım. 

Çocuklarımızı doğayla, toprakla tanıştıralım.